Lūdzu aizpildiet zemāk esošo veidlapu un mēs ar jums sazināsimies 1 darba dienas laikā.
Linolejs ir funkcionāls un ekonomisks grīdas segums. Skati vairāk, kā izvēlēties linoleju, lai tas kalpotu labi un būtu atbilstošs funkcionālajām vajadzībām.
To izgatavo no dabīgiem izejmateriāliem. Galvenie no tiem ir linsēklu eļļa, koksnes milti un džuta.
Dabīgajam linolejam ir mazs kaitīgo emisiju daudzums, tas nesatur plastifikatorus un sintētiskas piedevas. Tādēļ tas ir CO2 neitrāls grīdas segums cradle to gate – no izejvielu audzēšanas līdz gatavās produkcijas transportēšanai patērētājam.
Dabīgais linolejs ir elastīgs, nodilumizturīgs, higiēnisks. Tas ir piemērots jebkurai dzīvojamai telpai, kā arī lielākajai daļai sabiedrisko telpu. Ar šo segumu iespējams veidot dažādu vidi atbilstoši jūsu vēlmēm un prasībām. Mēs piedāvājam ļoti lielu krāsu izvēli - no piesātinātām pamatkrāsām līdz izsmalcinātiem un niansētiem pustoņiem.
Savas labās īpašības linolejs iegūst īpašā ražošanas procesā no izmantotajām izejvielām - linsēklu eļļas, sveķiem, koka miltiem, kaļķakmens, pigmentiem un džutas. Šiem grīdas seguma materiāliem salīdzinājumā ar daudziem citiem elastīgajiem segumiem piemīt vairākas priekšrocības.
Dabīgais linolejs ir:
Nodilumizturība pēc EN 685 klasifikācijas ir sekojoša: 2 mm materiālam - grupa 23 (dzīvojamās telpas ar lielu slodzi) un grupa 32 (sabiedriskās telpas ar vidēju slodzi), 2,5 mm materiālam - grupa 34 (sabiedriskās telpas ar ļoti lielu slodzi).
PVC grīdas segums (sintētiskais linolejs) ir viens no vispraktiskākajiem, viegli kopjamajiem materiāliem. Tā galvenās sastāvdaļas ir PVC un minerālu izcelsmes piedevas (balastvielas). Tam ir ļoti plašas dizaina iespējas, un tehniski visplašākās izmantošanas iespējas.
Tehniski nav pareizi šos segumus saukt par linolejiem, jo tas ir pareizais apzīmējums tikai dabīgajam linolejam. Tomēr vēsturiski Latvijā arī šos PVC grīdas seguma materiālus mēdza dēvēt par linolejiem, tādēļ šajā aprakstā tos sauksim par sintētiskajiem linolejiem. Vairākums PVC grīdas segumu ir dažāda platuma ruļļa materiāli, salīdzinoši mazāks ir PVC flīžu piedāvājums, vēl mazāks – PVC dēlīši.
Pēc uzbūves PVC grīdas segumus iedala homogēnajos un heterogēnajos jeb vienslāņa un daudzslāņu segumos.
Homogēns / vienslāņa | Heterogēns / daudzslāņu |
Vienslāņa jeb homogēnā linoleja krāsa un raksts visa seguma biezumā ir vienāds, tāpēc, virskārtai slodzes ietekmē dilstot, linoleja izskats saglabājas nemainīgs pat, ja materiāls tiktu nodeldēts līdz betona pamatnei. Materiāla cietība un nodilumizturība ir atkarīga no PVC un balastvielu proporcijām.
Daudzslāņu jeb heterogēnie segumi sastāv no vairākām materiāla kārtam. Virsmas nodilumizturību un vieglu kopšanu nodrošina virsējā kārta. Pārējās kārtas veido materiāla dizainu, nodrošina stabilitāti pret deformēšanos, montāžas ērtumu un citas funkcionālās īpašības. Bieži vien virsējais slānis ir caurspīdīgs, un vizuālā dizaina slānis, uz kura ir drukāts vai kā citādi iestrādāts katram dizainam atšķirīgais izskats, atrodas zem tā. Šādā tehnoloģijā radīt daudzveidīgus dizainus nav sarežģīti, tādēļ daudzslāņu PVC segumi (sintētiskie linoleji) paver ļoti plašas interjera dizaina iespējas. Ražotāji piedāvā izgatavot arī individuāla dizaina segumus pēc klienta izstrādāta vizuālā parauga.
Vairākslāņu konstrukcija dod iespēju arī vieglāk un lētāk panākt labākas funkcionālās īpašības, salīdzinot ar vienslāņa materiāliem – augstāku elastību, augstāku virsmas kvalitāti, pretslīdes un akustiskās īpašības.
Nodilumizturību šiem materiāliem veido virsmas nodilumizturīgā slāņa biezums un kvalitāte. Savukārt noturība pret iespiedumiem un mehāniskiem bojājumiem ļoti atkarīga arī no apakšējo slāņu kvalitātes.
Daudzslāņu materiāli noder visnotaļ plašam pielietojuma spektram – sākot no mīkstiem, ar plānu nodilumizturības slāni klātiem materiāliem, kas izmantojami tikai nelielas slodzes apstākļos dzīvojamās telpās, līdz ļoti cietiem materiāliem ar biezu augstas kvalitātes nodilumizturīgo slāni, kuri paredzēti visaugstākajām noslodzes zonām.
Lielākajai daļai linoleju – dabīgajiem un sintētiskajiem, homogēnajiem un daudzslāņu - virsma ir pārklāta ar poliuretāna (PUR) vai cita sastāva aizsargkārtu, kas padara segumu vieglāk kopjamu. Dažādiem ražotājiem šiem virsmas apstrādes veidiem ir atšķirīgi nosaukumi un atšķirīgas kvalitātes pakāpes.
Linolejiem mēdz būt dažāda izturība pret nodilumu. Veicot izvēli, būtiski ir pievērst uzmanību seguma nodilumizturības klasei.
Bieži vien nopietns faktors grīdas seguma izvēlē ir ugunsdrošības klase, kas tiek noteikta testos atbilstoši normatīviem. Parasti attiecībā uz ugunsdrošību tiek norādīta izstrādājuma uguns reakcijas klase un dūmu izdalīšanās daudzums. Linolejiem mēdz būt sekojošas uguns reakcijas klases:
Bfl – nerada vispārējas uzliesmošanas situācijas, var uzturēt degšanu attīstīta ugunsgrēka gadījumā;
Cfl – var radīt vispārējas uzliesmošanas situāciju, bet ne ugunsgrēka attīstības sākumā;
Dfl – uguns iedarbības dēļ var radīt vispārējas uzliesmošanas situāciju un aktīvi iesaistās degšanas procesā;
Efl – degšanas laikā jau pirmajās divās minūtēs var radīt vispārējas uzliesmošanas situāciju;
Ffl – var strauji degt un ātri radīt vispārēju uzliesmošanu.
Dūmu izdalīšanās intensitāti no grīdas seguma apzīmē ar šādiem simboliem:
s1 – kopējais dūmu izdalīšanās daudzums ir ierobežots;
s2 – dūmu izdalīšanās daudzumam ierobežojumi nav noteikti.
Lielākā daļa linoleju mūsu sortimentā, atbilst klasei Bfl s1, kas tiek uzskatīts par labu rādītāju izmantošanai lielākajā daļā dzīvojamo un sabiedrisko telpu.
Ir pieejami linoleji ar uzlabotām akustiskajām īpašībām - tiem pamatnē iestrādāts skaņu slāpējošs slānis. Šādi segumi samazina trieciena trokšņus – novērš soļu vai citu triecienu radītā trokšņa izplatīšanos atpakaļ telpā vai uz apakšējo stāvu.
Lai izmērītu grīdas seguma trieciena trokšņa samazinājumu, ar perforatoru betona grīdas plāksnē tiek radīts trieciena troksnis vienā telpā un tiek ierakstīts skaņas līmenis (S1) apakšstāva telpā. Pēc tam uz betona plāksnes tiek uzklāts grīdas segums un uz tā tiek radīts tāds pats trieciena troksnis; tiek ierakstīts jaunais skaņas līmenis (S2). Trieciena skaņas samazinājums ir decibelos izteikta starpība starp abiem ierakstītajiem skaņas līmeņiem.
Izvēloties segumus ar trieciena trokšņa slāpēšanu, ir jāapzinās arī šo segumu negatīvais blakusefekts - paliekošais iespiedums. Tā kā trokšņu slāpēšanai seguma sastāvā ir mīkstāks slānis, virsma iespiežas zem mēbeļu kājiņu svara un bieži vien vairs neatgūst sākotnējo formu.
Uz grīdām iespējami negadījumi paslīdot un paklūpot, kā rezultātā var savainoties, gūt traumas. Tādēļ ražotāji cenšas izgatavot segumus ar labākām pretslīdes īpašībām. Pretslīdes efektu nodrošina gan virsmas pārklājumi, gan seguma virsmas apstrāde, gan pašā segumā iestrādāti abrazīvi materiāli.
Eiropas pretslīdes standartu apzīmē ar burtu R un tam sekojošu skaitli. Sevišķa uzmanība pretslīdes kvalitātes standartam jāpievērš, izvēloties segumu telpām, kur iespējama ūdens izšļakstīšanās uz grīdas. Atbilstoši konkrētās telpas funkcijai, biežāk ieteiktie R pretslīdes līmeņi ir šādi:
R 9: foajē, uzgaidāmās un atpūtas telpas;
R 10: skolas telpas, medicīnas iestādes, laboratorijas, restorāni, frizētavas;
R 11: restorānu virtuves, mehāniskās darbnīcas, pārejas;
R 12: rampas, autostāvvietas, baseini, dušas telpas;
R 13: ražošanas telpas ar pastiprinātām drošības prasībām.
Statiskā strāva bieži rada sarežģījumus tehnikai un nepatīkamas izjūtas cilvēkiem. Grīdas segumam ir būtiska loma statiskās strāvas negatīvo faktoru novēršanai. Saistībā ar statisko strāvu linolejus iedala sekojoši.
Antistatiskos – atbilst EN 1815 ≤2.0kV. Šādi segumi neizraisa statisko strāvu, cilvēkam pa tiem ikdienā pārvietojoties.
Strāvu izkliedējoši segumi (Statis Disapative) – samazina iespējamo statiskās strāvas izlādi, aizvadot statisko strāvu no cilvēkiem, kas ir saskarē ar segumu. Parasti tie nodrošina seguma pretestību zem 10^8Ohm saskaņā ar IEC 61340.
Strāvu novadoši segumi (Electro Conductive) – samazina iespējamo statiskās strāvas izlādi, aizvadot statisko strāvu no cilvēkiem, kas ir saskarē ar segumu. Parasti nodrošina seguma pretestību zem 10^6Ohm saskaņā ar IEC 61340.
Lielākā daļa linoleji ir paredzēti ieklāšanai līmējot pie pamatnes visā platībā pirms tam sagatavojot absolūti gludu grīdas pamatni. Tikai tāda veidā ieklāti šie linoleji pilnībā pildīs savu funkcionālo uzdevumu, ilgi kalpos un izskatīsies labi.
Ir arī linoleju kolekcijas, kuras izstrādātas tādā tehnoloģijā, ka tās ieklāt fiksējot ar līplenti tikai seguma malas. Ieklāšanas veids norādīts seguma tehniskajā informācijā.
Vēlams, lai pamatne ir gluda, jo nelīdzenumi izspiedīsies caur seguma virsmu un būs redzami. Nelīdzenu grīdas pamatni pirms linoleja ieklāšanas parasti izlīdzina špaktelējot.
Seguma sadures šuves lielākajai daļai linoleju var aizdarīt (aizmetināt) ar speciālu diegu, vai aizpildīt ar aukstās šuvošanas sastāvu.
Gan dabīgie, gan sintētiskie vienslāņa un sintētiskie daudzslāņu linoleji ir piemēroti kā sabiedriskajām, tā dzīvojamām telpām. Būtiski ir ievērot nodilumizturības klases marķējumu un izvēlēties paredzamajai slodzei atbilstošu vai augstāku nodilumizturības klasi.
Mājas apstākļiem paredzētie daudzslāņu sintētiskie linoleji ir izmantojami tikai dzīvojamās zonās, jo to ražošana orientēta uz pievilcīgu dizainu par zemu cenu, mazāk – uz nodilumizturību un mehānisko noturību. Visi mūsu piedāvājuma linoleji ir paredzēti sabiedrisko telpu lietošanas slodzei, un, protams, plaši izmantojami arī dzīvojamām telpām.